Carl Knoll, Rybáře/Fischern - porcelán
Karel Josef Knoll, též známý jako Carl Knoll (tato verze jména se také užívala v rámci značky), ve 40. letech 19. století otevřel porcelánku v Rybářích, které jsou dnes částí Karlových Varů. Tato oblast byla porcelánu zaslíbena díky nalezištím kaolínu, hlín a jílů. Zároveň se místní kraj těší výraznému zalesnění a dřevo bylo rovněž důležitým materiálem pro původní manufaktury.
Knoll se podílel na výrobě porcelánu ještě předtím, než v Rybářích otevřel vlastní porcelánku. Původně totiž zřídil v Karlových Varech plavírnu kaolínu, kterou využívaly stávající porcelánky, které v tomto regionu působily již koncem 18. století.
V „Knolce“ se vyráběl figurální porcelán a servisy pro karlovarské hotely, dále zde vznikaly lázeňské pohárky typické pro Karlovy Vary. Carl Knoll zemřel roku 1868 a podnik převzali synové, kteří výrobu rozšířili také o luxusní barevné a malované zboží. Po druhé světové válce byla porcelánka zestátněna a stala se součástí národní První české továrny na porcelán Karlovy Vary. Knollova část výroby však byla záhy uzavřena a přeměněna na sklady.
Rybáře se dodnes mohou pyšnit památkově chráněnou secesní vzorkovnou Knollova podniku, která zde stojí od roku 1905. K porcelánce také patřil pavilon na ostrůvku v areálu Rolava, ten však byl roku 1945 zcela zničen a rozkraden.
Užitečné zdroje
BRAUNOVÁ, Alena. Kouzlo keramiky a porcelánu. Praha, 1985. Práce.
Ptejte se knihovny: Carl Knoll - továrna na porcelán v Karlových Varech - Rybářích