Dějiny aukce: Kde byly první aukce a aukční domy?

 

Historie aukcí sahá až do období zhruba 500 let před naším letopočtem, kdy se konaly dražby žen za účelem uzavření sňatku. Pohlednější ženy se dražily podle principu nejvyšší nabídky, tedy že vyhrál zájemce, který nabízel nejvíce. U méně pohledných žen byl postup odlišný, platilo se za jejich přijetí. Manželství tehdy nešlo realizovat jinak než skrze aukci.

Ve starověkém Řecku a Římě registrujeme aukce jako běžnou součást života. Například v Římě se dražily válečné kořisti, včetně otroků.

Římané využívali aukce ke zpeněžení majetku dlužníků. Například císař Marcus Aurelius prodával vybavení domácnosti, aby splatil své závazky. Jedna z nejvýznamnějších aukcí v historii lidstva proběhla v roce 193 našeho letopočtu, kdy pretoriánská garda nabídla celé Římské impérium tomu, kdo zaplatí nejvíce. Říše byla prodána Didiovi Julianovi za částku 6 250 drachem na každého člena gardy. Tento bezprecedentní krok vyvolal krátkou občanskou válku. O dva měsíce později Didius Julianus přišel o hlavu poté, co Septimius Severus ovládl Řím.

Po pádu římské říše popularita aukcí v Evropě ustoupila, zatímco v Asii se rozvíjely jen omezeně. V Číně se například již v 7. století dražily osobní věci zemřelých buddhistických mnichů.

 

První aukční domy a sálové aukce

Výraz „aukce“ registrujeme z roku 1595. V 17. a 18. století se ve Velké Británii provozovaly takzvané svíčkové aukce. Možnost podání nabídek vypršela s dohořením svíčky.

Záznamy o první skutečné aukční síni nacházíme v roce 1674, kdy ve Švédsku vzniká Stockholms Auktionsverk (Stockholmská aukční síň). Roku 1744 vzniká druhá nejstarší aukční síň Sotheby’s a o 22 let později třetí nejstarší Christie’s. Už tehdy se zavedlo tištění aukčních katalogů. Samotné aukce se konaly v kavárnách či hostincích.

 

Online aukce

První „online aukce“ proběhly ještě před vynálezem Tima Bernerse-Leeho z roku 1989, tedy služby world wide web. Zjednodušeně řečeno, první aukce proběhly ještě před zavedením internetu v podobě internetových prohlížečů, jak jej známe dnes. Už roku 1979 na platformách jako CompuServe a The Source, stejně jako prostřednictvím e-mailu a systémů elektronických nástěnek. Prodejci a dražitelé zde zveřejňovali popisy nabízených předmětů, minimální požadované příhozy a termíny uzavření aukcí.

 

Použité a doporučené zdroje:

Doyle, Robert A.; Baska, Steve: History of Auctions: From ancient Rome to today's high-tech auctions

Banks, Michael: The Very First Online Auctions". Ecommerce bytes

Wikipedia.org (anglická verze)