Jizerská porcelánka, Desná
Historie výroby porcelánu v Desné začíná u Gustava Schnabela, který ve městě na severu Čech otevřel továrnu roku 1869. Cílem podniku bylo konkurování produkcím velmi žádaných výrobků ze skla. V Desné se tak začalo vyrábět porcelánové nádobí, ale i kropenky, dýmky, či náramky a užitková keramika. V první polovině 20. století se zde také tvořily porcelánové květiny.
Do provozu továrny výrazně zasáhl požár roku 1929. V roce 1930 ji koupil Richard Rössler a za tři roky konečně obnovil výrobu. Pokračoval v produkci porcelánového nádobí, ale zároveň se více zaměřil na porcelánové obaly, zejména dózy a kelímky na masti.
Po druhé světové válce se odsuny německých obyvatel dotkly i celé řady zaměstnanců porcelánky včetně majitele Richarda Rösslera. Porcelánka byla znárodněna a její provoz přerušen, než se roku 1946 znovu rozběhl a o další rok později už fungoval v rámci národního podniku STEPO Karlovy Vary a od roku 1949 jako Jizerské porcelánky.
S rokem 1958 přechází pod Elektroporcelán Louny, přičemž technický porcelán se zde vyráběl už od roku 1947.
V roce 1995 dochází k privatizaci společností Jizerská porcelánka, s.r.o., kterou založili pracovníci a členové managementu původního závodu. Společnost se nadále věnuje výrobě technického porcelánu, ale zároveň provozuje zakázkovou výrobu. Na stránkách firmy se uvádí, že produkuje například rukojeti k příborům s původním cibulovým vzorem nebo pivní stojany. Od změny zaměření se však nejedná o produkty příliš významné pro sběratele porcelánu a starožitností.
Užitečné zdroje
KNÁPEK, Zdeněk. Rukověť sběratele porcelánu. Olomouc, 2003. Rubico.