Dvory (Karlovy Vary) - porcelán
Dvory, které jsou dnes částí Karových Varů, se proslavily především sklárnou Moser, avšak mezi sběrateli starožitností je znám i místní porcelán. Od roku 1890 zde registrujeme firmu Britannia Porcelain-Works Moser Brothers, která se však podle dostupných informací zřejmě záhy stala součástí jiné společnosti z Dvorů - Gebr. Benedikt A. G., později známé pod názvem Spojené továrny na porcelán, Dvory. Podle propagačních materiálů společnosti totiž došlo ke sňatku Emmy Benediktové, dcery Víta Benedikta, jednoho ze zakladatelů porcelánky G. Benedikt, s Hugem Moserem, zakladatelem a spolumajitelem porcelánky Moserových. Jednalo se o tutéž rodinu Moserových, kteří založili dodnes velmi úspěšnou sklárnu Moser.
Porcelánka rodiny Benediktových fungovala od roku 1882 a zaměřovala se na stolní nádobí (bílé i dekorované), známého pod značkou „GB“.
V roce 1932 se společnost založená bratry Benediktovými stala součástí koncernu Epiag.
Roku 1945 došlo ke znárodnění továrny, která se posléze stala součástí národního podniku Karlovarský porcelán. Závod ve Dvorech se pak zaměřil primárně na výrobu nádobí do hotelů, restaurací, jídelen či nemocnic. Jak uvádí Alena Braunová v knize Kouzlo keramiky a porcelánu, nádobí z dvorského závodu tak muselo být dostatečně odolné proti nárazům, lehké a zároveň resistentní vůči chemickým přípravkům a strojovému mytí. Využívá se proto zatavovaného dekoru, který se při mimořádně vysokých teplotách lépe zatavuje do glazury.
Necelé tři roky po sametové revoluci získala továrnu nadnárodní společnost Laufen, v roce 2002 podnik koupila společnost Polyflex, která změnila název s odkazem na původní majitele na G. Benedikt Karlovy Vary.
Užitečné zdroje
BRAUNOVÁ, Alena. Kouzlo keramiky a porcelánu. Praha, 1985. Práce.
KNÁPEK, Zdeněk. Rukověť sběratele porcelánu. Olomouc, 2003. Rubico.
Propagační tištěné materiály společnosti G. Benedikt Group