České Budějovice (Hardtmuth) - porcelán

 

Továrna na výrobu jemné kameniny původně vznikla ve Vídni, kde ji založil Josef Hardtmuth roku 1790. Podniku se v rakouské metropoli dařilo i díky tomu, že se zde vyráběly produkty s glazurou neobsahující olovo, ani cín.

Úspěch s výrobou užitkového kameninového zboží umožnil Hardtmuthovi rozšířit podnik o výrobu barevných kříd a tužek, které jsou dnes ve světě známy pod názvem Koh-i-noor.

Stěhování společnosti do Českých Budějovic měl na svědomí až dědic Karel Hardtmuth roku 1847.

Alena Braunová v knize Kouzlo keramiky a porcelánu píše, že Hardtmuth kromě jiných dekorů, jako například často používaného ornamentu sestaveného z navzájem propletených úponků a arabesek, provedených zpravidla světle modrým nebo hnědým tiskem, s oblibou imitoval také wedgwoodskou nebo čínskou tvorbu.

Později se sortiment českobudějovické továrny rozšířil o porcelán, jehož výroba se však roku 1893 přesunula do Podbořan, které byly mnohem blíže přírodním nalezištím kaolínu, čímž se významně ušetřilo za dopravu.

Na přelomu 19. a 20. století už se továrna v Českých Budějovicích soustředila na výrobu tužek. Od roku 1889 už byly na trhu tužky s názvem Koh-i-noor pojmenované podle indického diamantu a firma se následně přejmenovala na Koh-i-noor L. & C. Hardtmuth.

 

Užitečné zdroje

Encyklopedie Českých Budějovic: Hardtmuthové

Encyklopedie Českých Budějovic: Koh-i-noor Hardtmuth

BRAUNOVÁ, Alena. Kouzlo keramiky a porcelánu. Praha, 1985. Práce.