Porcelánové značky
Hodnotu starožitného porcelánu zpravidla rozeznáváme i podle značení, které má vyjadřovat značku konkrétní porcelánky. Obvykle se značka nachází na spodní straně porcelánového výrobku, ať už se jedná o nádobí, nebo sošky.
Snadnější rozpoznávání starožitného porcelánu komplikuje i fakt, že jednotlivé porcelánky používaly v průběhu let různá značení, někdy se v jedné porcelánce užívalo více značek naráz. Na trhu samozřejmě nalezneme i mnoho kusů starožitného porcelánu, který není vůbec opatřen značkou, to však neznamená, že není vyroben v prestižní manufaktuře. Známá manufaktura totiž vyrábí i porcelán, kterým se nechce příliš prezentovat na veřejnosti. Větší hodnotu tak zpravidla mívá porcelán se značkou. V 18. a 19. století také bývalo zvykem, že ze souprav nádobí byl značen například jen jeden kus.
Značení starožitného porcelánu se provádělo na víc způsobů.
Registrujeme tedy podglazurní malování a podglazurní tisk. V obou případech bývá jednoznačně nejčastěji použita modř. Dále bývá značení provedeno malováním či tiskem na glazuru. Dále se používalo značení vtlačené do porcelánu či přilepené na povrch.
Na některých výrobcích najdeme také kombinaci výše zmíněných značení. Značky se nepoužívají jen pro porcelánky, ale na starožitném porcelánu bývá vyznačen například návrhář, model nebo rok výroby.
Užitečné zdroje:
MAHLER, Marek. Oceňování starožitného porcelánu. Praha, 2004. Asociace starožitníků.