Stará Role (Alt Rohlau) - porcelán
Stará Role, německy Alt Rohlau, byla původně samostatnou obcí, od roku 1976 je již součástí Karlových Varů. Místní porcelánku, která patří k nejstarším v Česku, zde založil Benedikt Hasslacher, jenž roku 1814 opustil pozici ředitele dalovické továrny na kameninu a otevřel vlastní podnik v nedaleké Staré Roli. Bývalo totiž zvykem, že továrny na kameninu a později i porcelán vznikaly nedaleko od sebe v severozápadních Čechách, protože zde byl bohatý výskyt kaolínu a dalších surovin potřebných v tomto oboru.
Hasslacherovi se však ve Staré Roli příliš nedařilo. Nejprve zkoušel manufakturu pronajmout, poté ji roku 1823 prodal Augustu Nowotnému, pod jehož vedením již přišla prosperita. O rok později už Nowotný zřizoval prodejní sklady v Praze, Vídni a Pešti, navíc se mu povedlo získat potřebné privilegium.
Zaměření továrny zůstalo i nadále soustředěno na výrobu levného zboží, změna však nastala ve vzhledu produktů. Prim hrály květinové dekory, ať už barevné, či pouze jednobarevné. Ve Staré Roli se vyrábělo stolní nádobí, květináče, kalamáře, kropenky, soupravy na umyvadla a jiné užitkové předměty.
Na výrobu porcelánu se Stará Role začala orientovat až ve 30. letech 19. století, kdy byl trh zahlcený levným nádobím z Anglie. Ve 40. letech registrujeme také čínské vzory na místním zboží, čímž se Nowotný snažil uspokojit poptávku po asijském zboží, později se vyskytují také motivy krajin, budov a jiných zajímavých míst. Prosazuje se zde také figurální tvorba. Krom běžných sošek se objevují i figurky využitelné například jako vázičky, svícny či schránky na sirky nebo doutníky.
Nowotného rodina vlastnila továrnu až do roku 1884, než byla prodána bankovnímu domu Moritze Zdekauera, který výrobu ve Staré Roli zaměřil jen na nejběžnější zboží. V roce 1909 se podnik stává součástí koncernu C. M. Hutschenreuther, od roku 1922 je veden jako akciová společnost, než ji po druhé světové válce stejně jako ostatní porcelánky v okolí čeká znárodnění. Od roku 1958 se stává součástí národního podniku Karlovarský porcelán.
Porcelánka byla privatizována jako akciová společnost Starorolský porcelán Moritz Zdekauer a v porevolučních časech začíná profitovat převážně z ruské klientely. Ani této firmě se však nevyhýbají ekonomické potíže a roku 2018 je vyhlášeno insolvenční řízení.
Ve Staré Roli sídlily ještě další továrny na porcelán. Od roku 1899 to byla firma Oscar & Edgar Gutherz, která se po vyhlášení samostatného Československa stala součástí koncernu Epiag.
V roce 1883 byla také založena továrna Victoria zaměřená na velmi laciný bílý porcelán pro chudší klientelu i na okázalé vybavení zámožných domácností. Během druhé světové války vyráběla nádobí pro příslušníky SS.
Victoria a Oscar & Edgar Gutherz byly v roce 1945 sloučeny do státního závodu Stará Role II.
Užitečné zdroje
BRAUNOVÁ, Dagmar. Porcelánová tradice. Karlovy Vary, 1992. Haas & Czjzek, spol. s.r.o.
BRAUNOVÁ, Alena. Kouzlo keramiky a porcelánu. Praha, 1985. Práce.
MAHLER, Marek. Oceňování starožitného porcelánu. Praha, 2004, Asociace starožitníků České republiky.
iDnes: Obří dluhy znamenají konec porcelánky, vaz jí zlomil vývoz jen do Ruska