Týnec nad Sázavou (Teinitz) - kamenina
Svého času úspěšná manufaktura na výrobu kameninových produktů vznikla koncem 18. století v Týnci nad Sázavou a byla velkým konkurentem pražské výrobny. Už roku 1791 započal kameninovou produkci na hradě v Týnci František hrabě z Vrtby, majitel panství Konopiště-Týnec-Benice.
Marek Mahler v učebním textu Oceňování starožitného porcelánu upozorňuje, že porcelánka měla od svého založení problémy s materiálem, který se musel nákladně dovážet, což také později mělo výrazný podíl na ukončení provozu.
Zkraje 19. století už továrna měla značné renomé a značný odbyt svého zboží, které z místního trhu ukrojilo pořádný díl zabíraný anglickou produkcí kameninového nádobí. Týnecká továrna navíc získala privilegium pro umístění výrobních skladů do všech hlavních měst v rámci monarchie.
Na stránkách města Týnec se uvádí, že místní zboží bylo tomu anglické výrazně podobnější než nádobí produkované v Praze. Týnecké nádobí bylo žlutší oproti porcelánově bělejšímu zboží z Prahy. Dále se v Týnci vyrábělo nádobí tmavě hnědé, nepolévané a velmi tvrdé. Kromě užitkového nádobí se v Týnci vypalovaly také dekorativní předměty jako vázy, svícny, figury, busty, torza…
Výrobě kameniny se v Týnci dařilo natolik, že původní hradní prostory již byly nedostačující, a tak se roku 1813 zaměstnanci stěhovali do nově otevřeného objektu.
V roce 1830 zemřel hrabě z Vrtby, jenž po sobě nezanechal žádné přímé dědice a svůj majetek tak odkázal Janu Karlovi knížeti z Lobkovic. Pod novým provozovatelem se však podniku dařilo mnohem méně a postupně se do jeho produkce začaly promítat ekonomické potíže, až roku 1866 byla místní výroba kameniny ukončena.
Zdeněk Knápek v Rukověti sběratele porcelánu uvádí, že specialitou Týnce bylo zboží zdobené mistrně provedenými potisky z mědirytin, prolamovaná kamenina nebo honosně malované džbánky vyráběné na objednávku jako dary jubilantům. „Ze sběratelského hlediska jsou výrobky z Týnce nad Sázavou vzácné a sběrateli vyhledávané,“ dodává Knápek.
Užitečné zdroje
KNÁPEK, Zdeněk. Rukověť sběratele porcelánu. Olomouc, 2003. Rubico.
BRAUNOVÁ, Alena. Kouzlo keramiky a porcelánu. Praha, 1985. Práce.